Mostanában már nem csak munkaügyi problémák megoldására szolgálnak a laptopok, hanem betöltötte a magánéleben a szórakozás funkciót is. Tehát tartalmazhat érzékeny információkat, nem publikus állományokat, ezért a notebook-ok védelme nagyon fontossá vált.
Nézzük, milyen védelmi funkciókat használhatunk egy 2-3 éves használt laptopon:
Elsőként kezdjük a BIOS és Windows jelszavakkal. A jelszavakra ugyan az érvényes, mint például egy mechanikus zárra. Feltörése nem lehetetlen, ideje csak a bonyolultságától függ.
Jelenleg a BIOS jelszó már nem add nagy biztonságod, maximum a gyerek elől véd meg. Ezzel maximum pár percig tudjuk meggátolni a behatolót a teljes hozzáféréstől, mivel egy használt asztali gépen elég az alaplapból kivenni az elemet és már is alaphelyzetbe áll a BIOS. Egy laptop esetében sokkal macerásabb szétszedni és összerakni, ezért inkább mesterjelszót használnak, mellyel a beállított kód megkerülhető, amit egy kevés böngészéssel össze lehet szedni az internetről, ha tudja az aktuális BIOS verziószámát.
Második védelem a Windows jelszó. A Windows 10 előtti verziókat meglehetősen egyszerű volt feltörni, ha egy kicsit értet hozzá a behatoló. A korábbi rendszerben mentet jelszavakat kiolvashattuk, vagy felülírhattuk egy egyszerű bootCD segítségével. A speciális lemez saját operációs rendszert indított el, majd a merevlemezen lévő Windows könyvtárban megkereste annak jelszótárolóját és törölte vagy fölülírta azt, szükség szerint.
A Windows 10- es rendszer a Microsoft accountot is védi, ezért a jelszó ismerete nélkül csak gyári visszaállítást kérhetünk a használt laptopon.
Véleményem szerint óriási biztonságot jelent, ha Windows 10-es operációs rendszerre váltasz.
Ha használt laptopot készülsz vásárrolni, akkor pedig kérd eleve Windows 10-es telepítéssel, előbb utóbb úgy is váltanod kell operációs rendszert, hisz az új programok nem sokáig támogatják a korábbi verziójú Windowsokat.
A következő cikkemben kitérünk az arcfelismerés és ujjlenyomat olvasóra is.
Hogyan védjem meg használt laptopomat a hackerektől?
2018-02-10
Hozzászólások (0)